Jak jsem běžel pro Afriku

Určitě to všichni znáte. Nechce se vám. Prostě chybí odhodlání, chybí ten důvod proč běhat. A jindy, jindy to jde jako po másle. Tenhle článek je o tom, jak jsem dostal příležitost zaběhat si, a ještě tím pomoct dobré věci. To byl pro mě dostatečný důvod.

Jednoho dne mi na Facebooku přišla pozvánka na akci s názvem: „Běh pro Afriku“. Přišlo mi to zajímavé, tak jsem to hned rozklikl a zjistil, o co jde. Celá akce je postavená na tom, že organizátoři domluvili sponzory, kteří za každý uběhnutý kilometr darují 20 Kč na projekt „Postavme školu v Africe“. To mě nadchlo. Hned jsem tedy pozval svoje přátele, o kterých vím, že běhají, a zarezervoval si místo v diáři.

Akce probíhala celý den, ale já s bráchou jsme šli jen na dopoledne, pak jsme měli jiný rodinný program. Bylo super, že to pořádali skauti a postarali se i o bohatý doprovodný program (Segway, koloběžky, ..). Každý účastník dostal na ruku pásku se startovním číslem, a mohl si vybrat, jestli poběží 0,5; 2; 3 nebo 6 kilometrů. Já jsem si vybral hned na začátek šestku, obul freečka a vyběhl. V určité fázi začla trať stoupat. A stoupala. A stoupala. Už jsem myslel, že to neskončí, a najednou zlom. Od té chvíle se pro změnu běželo jenom dolů. A do cíle. Nahlásil jsem počet kilometrů, a běžel znovu. Už jsem věděl, co mám čekat, tak to bylo o něco lepší, ale pro změnu se začlo opět ukazovat, že freečka nejsou na silnici, a že víc jak deset kilometrů v nich bolí. Doběhl jsem, přezul boty, a dal jsem si třetí „šestku“. To už mě začínaly tuhnout lýtka, a tak jsem běžel o něco pomaleji. Po doběhu jsem si dal delší pauzu, a ještě se potrápil (a Africe vydělal) a zaběhl jsem si dvakrát tříkilometrovou trať. A bylo. Brácha toho odběhl zhuba stejně, takže jsme „vydělali“, a mohli jet se spokojeným pocitem domů.

Tady je pár čísel, ať si to umíte představit:

Nejvytrvalejší běžci – muži 45, ženy 30

Celkový počet zaběhnutých kilometrů: 2866 km

Celkový počet běžců: 340
Průměrný počet odběhnutých km / 1 os: 8,43km
Nejmladší běžec: 2 měsíce
Nejstarší běžec: 71 let
Věkový průměr běžců: 20,7 let
Nejoblíbenější trať: 3km (frekvence na 2,3 a 6km opravdu velmi podobná)
Celkem vyběháno peněz: 57 310Kč

Václav Havlíček

Jsem student VUT, ale původem ze Šumperka, kde mi taky v atletice dali základy běhu. Běhám pro radost, a pro radost taky píšu a tvořím s Tomášem tento web! Napište mi, a můžem se v Brně potkat!

Všechny mé příspěvky

Sledujte mě:
FacebookNike+Přidej komentář: